Działanie Malvin WG i innych fungicydów

Malvin WG – skuteczne zwalczanie grzybów atakujących rośliny

Fungicydy, w tym powszechnie stosowany środek o nazwie Malvin WG, to chemiczne środki grzybobójcze mające zastosowanie w zwalczaniu grzybów atakujących rośliny. Są one przeznaczone dla tych, którzy na co dzień zajmują się rolnictwem, sadownictwem czy uprawami warzywniczymi. Stosowane mogą być zapobiegawczo (prewencyjnie), bądź interwencyjne. Wyposażone w takie związki chemiczne, jak związki siarki, wielosiarczki oraz nieorganiczne związki miedzi, fungicydy działają na wielu poziomach.

Z biologiczno-chemicznego punktu widzenia proces działania tych związków wygląda – oczywiście w uproszczeniu – następująco: na skutek kontaktu z grzybem zahamowany zostaje proces oddychania pasożyta. Następnie zahamowana zostaje biosynteza białek i kwasów nukleinowych. Opisane powyżej zniszczenie grzyba to wciąż jednak tylko element głębszego procesu działania fungicydów.

Ich prewencyjny charakter polega z kolei na tym, że w toku dalszej reakcji, zawarte w nich związki sprawiają, że zaburzona zostaje wymiana substancji chemicznej pomiędzy komórką grzyba a otoczeniem. To przydatne jest dla dalszej ochrony rośliny po tym, jak pasożyt zostanie już wyeliminowany. Fungicydy zresztą - w tym Malvin WG - wywołują stymulowanie procesów odpornościowych w roślinach. Ich sposób działania na roślinę dzieli się na kontaktowy (środek pozostaje na powierzchni organizmu i uniemożliwia pojawienie się zarodków grzybiczych) i układowy, inaczej systemiczny – środek wnika wtedy do tkanek roślinnych i uniemożliwia proces infekcji lub rozwój choroby.

Malvin WG skuteczny na rośliny wrzosowate

Swoistą nowością jest uzyskana stosunkowo niedawno (w toku przeprowadzanych eksperymentów) informacja, dotycząca tego, że Malvin WG czy inne selektywnie działające fungicydy (takie jak np.  Switch, Sportak 45 EW, Bravo, Purgil czy Amistar Opti) zwalczają grzyby także z roślin wrzosowatych – wrzosów, wrzośców, golterii rozesłanej, azalii doniczkowych, skimii japońskiej i innych. Doświadczenia mające potwierdzić skuteczność fungicydów przed chorobami grzybowymi także w ochronie sadzonek roślin wrzosowatych, opublikowane zostały w roku 2013 i są kontynuowane szczególnie na terenie Niemiec.

Badania zostały w pewnym sensie „wywołane” przez zaistniałe okoliczności, a konkretnie przez wyjątkowo częste, wielokrotne obumieranie pojedynczych pędów wrzośców powodowane przez grzyb. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wrzosy w każdej praktycznie odmianie należą do kategorii roślin ozdobnych. Przez Niemców są one zresztą wyjątkowo preferowane i pielęgnowane. Co roku mieszkańcy naszego zachodniego sąsiada produkują ponad 110 milionów sztuk rozmaitych odmian wrzosu pospolitego.

Znaną kwestią jest natomiast to, że fungicydy skuteczne są w walce przeciw parchowi jabłoni. Preparaty zapobiegawcze zawierające wspomniane wcześniej związki chemiczne hamują kiełkowanie zarodników grzyba, podczas gdy fungicydy interwencyjne działają zarówno w trakcie trwania infekcji, jak i po jej zakończeniu. Ostatni typ preparatu, wyniszczający, stosowany powinien być wyłącznie w ostateczności. Najbardziej skuteczne jest łączenie trzech funkcji fungicydów właśnie poprzez stosowanie selektywnych środków typu Malvin WG.

 

Posiadam pozwolenie na handel Równoległy na następujące środki:

1. Profi-Sad Mal-Captan 80 WG
Nummer Pozwolenia: R-40/2015.

Jest to orginalny środek Malvin WG który możemy sprzedawać na terenie
Polski tylko pod nazwa Profi-Sad Mal-Captan 80 WG.

Profi-SAD_MAL-Captan_80_WG


2. Profi-Sad Difenokonazol 250
Nummer Pozwolenia: R-39/2015.
Jest to orginalny środek SCORE który możemy sprzedawa na terenie
Polski tylko pod nazwa Profi-Sad Difenokonazol 250.

Score