Na co działa środek Merpan?

Merpan 80 WDG 5 kg Captan

Produkt Merpan działa na chorobę o nazwie „parch jabłoni”, która jest niebezpieczną chorobą roślin nękającą sadowników. Może dotyczyć także gruszy. Atakuje większość gatunków drzew z rodzaju jabłoń (Malus Mill). Winowajcą tej choroby jest grzyb Venturia inaequalis należący do typu workowców i rodziny Venturiaceae. Jest to najczęściej występująca choroba dotykająca jabłonie oraz grusze, a jednocześnie bardzo groźna, wyniszczająca całe sady. Obniża plonowanie (owoce pracy sadowników) w znaczący sposób, a ponadto osłabia drzewa i zmniejsza jakość wyprodukowanych owoców.

Charakterystyczną zmianą na jabłkach jest korkowacenie ich skórek, co jest często występującym skutkiem wspomnianej choroby. Generalnie, objawy parcha jabłoni widoczne są głównie na liściach oraz owocach, ale grzyb zajmuje także ogonki liściowe, części kwiatu, szypułki owoców, pąki i pędy. Do tych objawów należą m.in. ciemnooliwkowe plamy na górnej stronie liści o okrągłym kształcie.

W sprzyjających dla rozwoju grzyba warunkach, plamy te mogą się ze sobą łączyć tworząc duże powierzchnie na liściu. Najbardziej negatywne objawy to zmiany w owocach w postaci korkowacenia się skórek. W obrębie ciemnych, okrągłym plam, skórka ulega nekrozie. Następnie owoc uruchamiając swoje mechanizmy obronne tworzy warstwę korka broniąc się przed nadmierną utratą wody. W przypadku infekcji starszych owoców, powstają niewielkie strupowate plamy. Niestety, ale takie owoce nie nadają się do spożycia. Zapobiec tym zjawiskom może produkt o nazwie Merpan.

Zalety stosowania produktu Merpan

Przed zastosowaniem środka Merpan powinniśmy dokładnie zapoznać się z wszelkimi informacjami dotyczącymi tego produktu. Jest to preparat grzybobójczy w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu kontaktowym. Głównym zadaniem tego specyfiku jest zapobieganie powstawaniu infekcji parcha jabłoni oraz gruszy. Niektóre badania wykazują, że specyfik ten wykazuje także działanie interwencyjne (nie tylko profilaktyczne), w przypadku, gdy do zainfekowania liści nie doszło wcześniej niż 24 godziny przed opryskiem. Środek należy do grupy fungicydów, a więc związków chemicznych zwalczających grzyby. Fungicydy zawierające kaptan jako substancję aktywną należą do grupy związków ftalimidowych, które świetnie się sprawdzają w zwalczaniu infekcji powodowanych przez różne rodzaje grzybów. Mechanizm działania związków ftalimidowych polega na blokowaniu procesów oddychania grzybów przez wytworzenie trwałych związków w strukturze białek enzymatycznych. Na skutek tego, tracą one aktywność. Kaptan (główna substancja aktywna produktu) blokuje sporą ilość enzymów działających na różnych etapach oddychania, co powoduje poważne zakłócenie procesów energetycznych zachodzących w grzybach.

Zalecana dawka specyfiku w przypadku oprysku to 1,9l/ha przy 500 – 750 l/ha wody. Istotnym zaleceniem jest też to, aby w okresie kwitnienia drzew stosować go po wieczornym oblocie pszczół. Można go stosować w trakcie całego okresu wegetacji. Minimalny czas, pomiędzy opryskiem, a spożyciem (okres karencji) to 7 dni zarówno w przypadku jabłoni, jak i gruszy. Statystyki pokazują, że Merpan jest skutecznym środkiem w zwalczaniu grzyba Venturia inaequalis.

Napisz lub zadzwoń, aby porozmawiać o cenie!

 

Posiadam pozwolenie na handel Równoległy na następujące środki:

1. Profi-Sad Mal-Captan 80 WG
Nummer Pozwolenia: R-40/2015.

Jest to orginalny środek Malvin WG który możemy sprzedawać na terenie
Polski tylko pod nazwa Profi-Sad Mal-Captan 80 WG.

Profi-SAD_MAL-Captan_80_WG


2. Profi-Sad Difenokonazol 250
Nummer Pozwolenia: R-39/2015.
Jest to orginalny środek SCORE który możemy sprzedawa na terenie
Polski tylko pod nazwa Profi-Sad Difenokonazol 250.

Score