Charakterystyka skutecznego preparatu Switch

Środkiem, który potrafi skutecznie walczyć ze szkodliwymi grzybami powodującymi choroby jest Switch. Występuje w formie koncentratu (granulat) do przygotowania zawiesiny wodnej. Działa wgłębnie i kontaktowo, w sposób zbliżony do środków działających systemicznie. Stosowany jest zarówno zapobiegawczo, jak i interwencyjnie w przypadku wystąpienia infekcji. Chroni przed wieloma chorobami powodowanymi przez grzyby, głównie szarą pleśnią atakującą truskawki, maliny, jabłonie czy borówki, a ponadto chroni przed szkodliwymi skutkami szarej zgnilizny w przypadku jabłoni. Fungicyd ten zawiera dwie substancje aktywne. Pierwszą z nich jest cyprodynil (375 g na 1 kg preparatu), a drugą fludoksionil (250 g na 1 kg produktu) należący do grupy chemicznej fenylopiroli. Działanie tych substancji polega na zahamowaniu kiełkowania zarodników szkodników i oddziaływaniu na funkcje błony komórkowej i syntezę aminokwasów. Fludioksonil nie jest systemiczny, ale w pewnym stopniu wnika do tkanki roślin. Z kolei cyprodynil należy do grupy chemicznej anilinopyrymidin, które hamują biosyntezę metioniny u grzybów, a także wydzielanie się enzymów hydrolitycznych. Zarówno wnikanie, wzrost oraz zarodnikowanie grzybni są wstrzymane przez tą substancję. Jest to fungicyd, który doskonale przemieszcza się w roślinie także przy niskich temperaturach. Preparat Switch posiada wiele zalet związanych z ochroną roślin przed wieloma chorobami, cechuje się krótkim okresem karencji. Warty uwagi jest fakt, że posiada dwie substancje czynne, co powoduje, że trudniej jest się na niego uodpornić.
Switch – jak poprawnie stosować?
Środek Switch należy do dużej grupy pestycydów – fungicydów zwalczających choroby powodowane przez grzyby. W uprawach sadowniczych skutecznie sprawdza się w następujących wypadkach:
Ochrona jabłoni przed gorzką zgnilizną i szarą pleśnią. Dawka dla jednorazowego stosowania powinna zawierać 0,75 kg preparatu oraz 600 litrów wody na jeden hektar. Stosujemy na 7 dni przed zbiorem (7 i 14 dni przed zbiorem w przypadku dwukrotnego stosowania). Możemy wykonać maksymalnie trzy aplikacje w sezonie wegetacyjnym. Minimalny czas pomiędzy aplikacją a zbiorem to tylko 3 dni.
Ochrona truskawki przed szarą pleśnią. Stosuje się w proporcji 0,8kg/ha przy użyciu 600 – 800 litrów wody (w zależności od wielkości i zagęszczenia uprawy). Można stosować zarówno zapobiegawczo, jak i interwencyjnie. Podobnie jak w przypadku ochrony jabłoni, maksymalna liczba aplikacji w trakcie sezonu to 3 (co najmniej 10 dni odstępu pomiędzy zabiegami). Okres karencji to wyłącznie 24 godziny.
Ochrona malin przed szarą pleśnią oraz zamieraniem pędów malin. W tym wypadku proporcje powinny wynosić 0,8-1kg/ha przy użyciu 700 – 1000 litrów wody. Można używać zarówno profilaktycznie, jak i po pojawieniu się pierwszych objawów.
Innym przykładowym zastosowaniem preparatu Switch jest ochrona grochu konserwowego przed szarą pleśnią, zgnilizną twardzikową i askochytozą, należy jednak pamiętać, że minimalny czas pomiędzy aplikacją a zbiorami (okres karencji) w tym wypadku to aż 15 dni. Pamiętajmy też, że środek ten jest toksyczny, szczególnie niebezpieczny dla środowiska wodnego.
Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz uzyskać informacje o cenie!